Jestem poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym - jak mogę uzyskać odszkodowanie?


Dodano: 2010-01-19

Na początku warto zwrócić się z żądaniem wypłaty odszkodowania do firmy ubezpieczeniowej, w której sprawca ma wykupioną polisę OC. Należy przedstawić dokumentację medyczną i odpowiednio uzasadnić wysokość żądanej kwoty. Towarzystwo ubezpieczeniowe może wezwać poszkodowanego na komisję lekarską i przyznać mu odszkodowanie, a nawet rentę, stosownie do poniesionej przez niego szkody. Należy pamiętać, że można się domagać nie tylko odszkodowania za szkody fizyczne, ale także i psychiczne, jakie poniesiono w związku z wypadkiem.

Numer polisy OC oraz dane sprawcy, jeżeli nie są znane poszkodowanemu, ma obowiązek udostępnić mu policja prowadząca czynności wyjaśniające w związku ze zdarzeniem.
W przypadku gdyby ubezpieczalnia celowo zaniżała wysokość odszkodowania, bądź nie chciała go w ogóle wypłacić, nie przedstawiając stosownych argumentów, warto jest się zwrócić do Rzecznika Ubezpieczonych oraz Komisji Nadzoru Finansowego, które to organy sprawują kontrolę nad działalnością towarzystw ubezpieczeniowych.
Jeżeli poszkodowany poniósł szkodę w wypadku samochodowym, a sprawca zbiegł z miejsca wypadku i jest nieznany, może się on domagać wypłaty odszkodowania z państwowego Funduszu Gwarancyjnego. W tym celu najlepiej jest się udać do dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego i złożyć tam stosowne dokumenty, które ubezpieczalnia przekaże następnie do Funduszu, a ten nada sprawie numer i wypłaci odszkodowanie.

W innym wypadku, kiedy sprawca jest znany i toczy się przeciwko niemu proces karny w związku z popełnionym przez niego przestępstwem, poszkodowany ma prawo dochodzić w tym procesie również roszczeń cywilnoprawnych (tak zwana akcja cywilna), a więc odszkodowania za poniesioną szkodę.

Kategoria

Prawo cywilne, Proces karny

Przypisy

Regulamin, Polityka Prywatności
© 2009 - 2017r. Małgorzata Szatańska-Bień; www.pismaprawne.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Żadne elementy serwisu nie wykorzystują i nie zapisują na komputerze odwiedzającego plików Cookies.